Park Cam, açıldığı 2013 yılında beri İş Sağlığı ve Güvenliğine çok önem vermektedir. Çalışma ortamı ergonomisi, Makine ve ekipman emniyeti, Operasyonel emniyet tedbirleri, Bilinçli ve deneyimli yönetim kadrosu, Genç ve dinamik çalışanları ile cam ambalaj sektörüne yeni bir soluk getirmiş, artık bu sektörün en sağlıklı ve güvenli işyeri olmuştur. İş kazalarında sıklık oranını milyon çalışma saatinde 23 iş kazasından 2,6 oranına çekmiştir. Park Cam sadece çalışanları için değil, alt işverenler, tedarikçiler, stajyer ve ziyaretçiler için en güvenilir işyeri konumundadır. Uygulamakta olduğumuz TS ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile her zaman önceliğimiz İş Güvenliği olmuştur. Park Cam olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Politikamız, Başta çalışanlarımız olmak üzere alt işverenlerimiz, tedarikçilerimiz, stajyer ve ziyaretçilerimizin sağlığını ve güvenliğini en ileri seviyelerde sağlamaktır. Her yapılan İş’te öncelikle İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerinin alınması, sonra işin yapılması her zaman önceliğimiz olmuştur. Park Cam olarak İSG Vizyonumuz “Dünya’ nın en güvenilir ve güvenli cam üretim tesisi olmaktır.”, İSG Misyonumuz ise “Ülkemiz cam sektöründe ve diğer paydaş sektörlerimizde ileri İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü’ nü yerleştirmektir. Bu vizyonumuzu gerçekleştirdik ve daha da geliştirmeye devam edeceğiz.

Park Cam olarak İş Sağlığı ve Güvenliğinde temel felsefemiz Tehlikeyi kaynağında yok etmektir. Bu felsefe ile tüm çalışma alanlarımızda kontroller, denetimler gerçekleştirilmektedir. Kaynağında yok edilemeyen tehlikelerin tehlikesiz veya az tehlikelisi ile değiştirilmesi, mühendislik çözümleri ile tehlikelerin minimize edilmesi temel felsefemiz olmuştur. Bu anlamda yapılan Risk Analizi ve Değerlendirmesi çalışmalarımızda tüm yöneticilerimiz ve çalışan temsilcilerinin bilgileri ve görüşleri doğrultusunda sistematik önlemler alıyoruz. Böylece iş kazaları ve meslek hastalıklarından korunuyoruz. Kişisel koruyucu donanımlar riskleri yeteri kadar azaltılamaması durumunda kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışanlarımıza en güvenilir KKD’ leri kullanmalarını sağlıyoruz.

ÇALIŞANLARIMIZIN GÖRÜŞLERİNE ÖNEM VERİYORUZ

Park Cam İSG Eğitimlerine çok önem vermektedir. Çalışanlarımıza her yıl 16 saatin çok üzerinde yasal zorunluluk haricinde diğer Operasyonel faaliyetler ile ilgili İSG Eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlerin sahada ne kadar etkili olduğunu görüyoruz. Çalışanların İSG faaliyetlerine katılımını ve çalışanların görüşlerinin alınmasına çok önem veriyoruz. Ramak kala bildirim sistemi, Öneri sistemi ile İSG Kurulu Toplantıları, Risk Analizi çalışmaları vb diğer faaliyetler ile çalışanlarımızın görüşlerine çok önem veriyoruz. Çalışanların İSG’ ye olan desteği çok önemlidir. Bu desteği sahada net bir şekilde görüyoruz.

TÜM EKİPLERLE ACİL DURUMLARA HAZIRIZ

Acil durumlara hazırlık çerçevesinde yangın söndürme, arama kurtarma, ilkyardım ekipleri başta olmak üzere diğer gerekli tüm ekiplerle acil durumlara hazırız. Ekiplerimize özel acil durum eğitimleri, gerçeğine uygun tatbikatlar ile daima hazır olmalarını sağlıyoruz. Yangın söndürme ekipmanları, Acil kurtarma ekipmanları ve İlkyardım ekipmanlarımız ile her türlü acil durum ve vakaya müdahale edebilecek bilgi, yetenek ve donanıma sahip durumdayız. Cam ambalaj sektöründe olmamız ve tehlikeli maddeler ile çalışmamız sebebiyle Patlayıcı ortam güvenliği, Yangın güvenliği, Kimyasal madde güvenliğine çok önem veriyoruz. Çok tehlikeli iş kolunda yer almamız nedeniyle yüksekte çalışma, kapalı alan çalışmaları, sıcak işlemler, kaldırma operasyonları, taşeron faaliyetleri gibi operasyonlarda iş izni sistemini uyguluyoruz. Yangın güvenliğini en ileri seviyelerde uyguluyoruz. Bakım onarım süreçlerinde tehlikeli enerjinin etiketlenmesi ve kilitlenmesi çok güzel bir şekilde uygulanıyor. Artık kendi kendini kontrol edebilen bir işyeri olduk. Her ay periyodik olarak bölümlerin yapmış olduğu İSG kontrol listeleri ile sahada kendi kendini denetleyebilen, sorunlarını çözen bir Park Cam var.

HEDEF: SIFIR İŞ KAZASI

Park Cam’ da hedef “Sıfır İş Kazası” ve “Sıfır Meslek Hastalığı” dır. Bu hedefe hep birlikte ulaşacağız. İş sağlığı ve güvenliği ile üretim, verimlilik, kalite arasında doğru orantı bulunmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinin doğru bir şekilde uygulanması üretimin, verimin ve kalitenin artmasına neden olur. Park Cam olarak hedefimiz, İş kazası ve Meslek hastalıklarını engelleyerek İSG Kültürünü tamamen yerleştirmektir. İleri İSG Uygulamaları ile örnek bir işletme olmaktır. Bu kapsamda var gücümüz ile çalışarak çalışanlarımızın mutlu, sağlıklı, güvenli olmalarını sağlamak her zaman hedefimiz olacaktır.