YENİ ARAŞTIRMAYA GÖRE GIDA İÇİN EN GÜVENLİ AMBALAJ CAM

Gıda Bilimi ve Beslenmede Eleştirel İncelemeler dergisinde yayınlanan uluslararası araştırma kimyasal madde riski açısından en tehlikeli ambalajların plastik, en güvenilir olanların ise cam olduğunu ortaya koydu.

Gıda Bilimi ve Beslenmede Eleştirel İncelemeler dergisindeki araştırma bulgularına göre yaklaşık 3000 kimyasal madde, ambalajlardan gıdaya sızabilir. İnsanların bu kimyasallara maruz kalma olasılığı ise çok yüksek. Bu kimyasalların çoğu (%65), bugüne kadar herhangi bir düzenleyici veya endüstri listesinde kayıtlı olmadıkları için bilinmiyordu. Potansiyel olarak gıdaya sızabilecek yaklaşık 3.000 kimyasalın üçte ikisinden fazlasının plastiklerde olduğu belirlendi.
Buna karşılık, cam ve seramik ambalajların, gıda ile temas eden en güvenli malzemeler olduğu belirlendi. Çalışma, toplam altı Gıda ile Temas Eden Malzeme (FCM) grubunda 2881 Gıda ile Temas Eden Kimyasalın (FCC) tespit edildiğini belirtmekte. FCC’lerin (1975) üçte ikisinden fazlası plastik FCM’lerde, ardından kağıt ve karton (887), Diğer FCM’ler (760) ve çoklu malzemelerde (614) tanımlandı. En az FCC metal (251) ve cam ve seramikte (47) tespit edildi.
AB Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu(FEVE) Genel Sekreteri Adeline Farrelly, “Çalışma, neredeyse hiç tespit edilmiş kimyasal içermediği için camın ambalaj malzemeleri arasında en güvenli olduğunu ve bu nedenle insan sağlığı için en güvenli olduğunu gösteriyor.” dedi.
Adeline Farrelly, “Bu araştırma, kimyasal maddelerin gıda zincirine ve bunun sonucunda çevreye taşınmasıyla bağlantılı potansiyel riskleri gösteriyor.” şeklinde konuştu.