Şişecam, Ciner’in ABD Soda Külü İşletmelerindeki Payını Artıracak

Türk cam üreticisi Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. veya Şişecam, Ciner Grubu ile soda külü üretim ortak girişimindeki hissesini 450 milyon dolara çıkaracak.

Şirket cumartesi günü yaptığı açıklamada, bu hamlenin Şişecam’ın kontrolündeki soda külü üretim kapasitesini şu andaki 2,5 milyondan 10 milyon metrik tonun üzerine çıkaracağını açıkladı.

Şişecam ve Ciner Grubu, 2019 yılından bu yana ABD’deki soda külü işletmelerinde ortak girişim paydaşları. Şişecam, yeni yatırım planı kapsamında Pasifik projesindeki payını %50’den %60’a çıkaracak. Şirket ayrıca Ciner’in Atlantik projesi ve Wyoming’deki üretim tesislerinin çoğunluk hissesini de satın alacağını söyledi.

Bloomberg, ağustos ayında Ciner Grubu’nun We Soda Ltd. şirketindeki bir hisseyi satmayı düşündüğünü bildirdi.

Ciner Grubu, Türk sanayici Turgay Ciner tarafından kontrol edilmekte ve enerji, nakliye ve medya sektörlerinde de varlık göstermekte. Türkiye’de BloombergHT televizyon kanalını Bloomberg News’in ana şirketi olan Bloomberg LP ile yaptığı anlaşma çerçevesinde işletmekte.

Mineral tronadan (soda külü de deniyor) türetilen soda külü, deterjanlar ve ilaçlar da dahil olmak üzere çok çeşitli günlük ürünlerde kullanılmaktadır.