İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Açılış konuşmalarını TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve Çimento, Cam, ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz’in yaptığı 4. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde, 2021 yılında 11 alt sektörde en çok ihracat yapan, ihracatını en fazla artıran firma ile en yüksek ihraç birim fiyatına sahip olan 41 firmaya toplam 69 ödül verildi. Cam Ambalaj Kategorisi’nde Park Cam, En çok ihracat yapan 5. firma olarak ödüle layık görüldü. Park Cam adına ödülü Park Cam Satış ve Pazarlama Müdürü Öner Yücel aldı.

Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörü, 2023 ihracat hedefini 6.2 milyar dolar olarak belirledi. ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, birlik bünyesindeki firmaların bu yılın ilk 11 ayında 5,2 milyar dolarlık ihracat yaptığını belirterek, “2022 yılını toplam 5,5 milyar dolarlık ihracat ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında ise hedefimiz 6,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmek” dedi.

Seramik, çimento, cam sektörlerinin ihracatçı firmalarını bünyesinde bulunduran ve 2 binin üzerinde üyesiyle tek ve koordinatör ihracatçı birliği olan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından düzenlenen 4. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ninde konuşan ÇSSİB Başkanı Erdem Çenesiz, 2001’i 4.8 milyar dolar ihracatla kapatan sektörün 2002 sonunda 5.5 milyar dolarlık ihracata ulaşacağını belirtti. Çimento, cam ve seramik sektörlerindeki ihracatçı firmaların 2021 yılında pandeminin zorlu koşullarına rağmen bir önceki yıla göre yüzde 22 büyüme ile 4,8 milyar dolarlık ihracat yaptığını hatırlatan Çenesiz, “Bu yılın ilk 11 ayında toplam 5,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Cam sektöründe yüzde 25, çimentoda yüzde 24, seramikte ise yüzde 17’lik artış yakaladık. Yılsonu itibarıyla bu rakamın 5,5 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz” dedi. Tüm sektörlerde ihracat ve üretimde dünya genelinde ilk 10’da yer aldıklarını aktaran Çenesiz, “Uluslararası kuruluşlar 2023 yılında küresel bir resesyon öngörmeseler de dünya ekonomisinde ciddi bir yavaşlama bekliyor. Özellikle en büyük pazarımız olan Avrupa ekonomisindeki küçülme beklentisi, ihracatımızın büyümesinin önünde de bir risk teşkil ediyor. Ancak bizler kaliteli, uluslararası standartlara uygun, çevreye duyarlı üretimimizle mevcut pazarlarımızda derinleşmeye ve yeni pazarlara açılmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlayacağımız 2023 yılı için büyüme hedefimizi yüzde 12’lik artışla 6,2 milyar dolar olarak belirledik” diye konuştu.

Çimento, cam, seramik ve Toprak ürünleri sektörü ihracat ödül töreninde konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, bu sektörün son 5 yıldır ihracatta şaha kalktığını söyledi. Yüksek enerji maliyetlerine rağmen sektörün yüzde 100 büyüdüğüne dikkat çeken Gültepe, Özellikle de yerli kaynaklar kullanılarak ekonomiye katkı sağlayan bir sektör. Arkadaşlarımızı kutluyoruz” dedi. İhracatçılar olarak kısa vadede 300 milyar dolar, orta vadede 500 milyar dolar hedefi için kolları sıvadıklarını dile getiren Gültepe, “2023 ve sonrası için 1 ay yakın pazar, 1 ay uzak pazar şeklinde ticari heyetler düzenleyeceğiz. Her yıl yüzde 10 büyüme hedefimiz için her ay birliklerimiz ticaret heyeti oluşturacak” dedi. Heyetlerin hem mevcut pazarlara hem de yeni pazarlara düzenleneceğini aktaran Gültepe, özellikle Amerika pazarını gündeme aldıklarını açıkladı.