Gürsel Usta: 10 yılda Cam Ambalajda Dünya Lideri Olacağız

BloombergHT TV’ye konuk olan Ciner Grubu CEO’su Gürsel Usta yatırımlar ve hedefler konusunda önemli açıklamalar yaptı. Gürsel Usta, “5 yıl içerisinde Avrupa’nın en büyük cam ambalaj üreticilerinden biri olacağız. 10.yılın sonunda hedefimiz dünyanın en büyük cam ambalaj üreticisi olmak.” dedi.

Bloomberg HT yayınına katılan Gürsel Usta, Ciner Grubu’nun soda külü ve cam ambalaj yatırımları hakkında açıklamalar yaptı. Soda külünde 600 bin tonluk kapasite artışı yatırımına başlandığını söyleyen Usta, bu yatırımın yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu ifade etti. Usta, söz konusu yatırımın önümüzdeki yılın sonlarına doğru tamamlanacağını söyledi. Usta, “Bu yatırım tamamlandığında ek 600 bin ton kapasite kazanmış olacağız. Bizim oradaki kapasitemiz şu an 2,7 milyon ton” ifadelerini kullandı.

Gürsel Usta’nın açıklamaları şöyle…

Pandemi dönemi cam sektörü için çok pozitifti. Maden suyu sektöründe yüzde 30 büyüme oldu. Avrupa’da yüzde 1,7 daralma oldu şişe bazında binde 6 daralma oldu. Kafe ve restoranlar kapanınca alkollü içki piyasasında satışlar azaldı Avrupa’da. Oradaki küçülme trendine rağmen cam sektörü gelişti. 2021 yılında talepte bir patlama yaşandı. Bu yılın ikinci yarısında bu talep artışı çok daha net görülecektir. Türkiye’de müthiş bir şişe açığı var. Bu nedenle bu açığı kapatmamız gerekiyor.

Ciner Grubu olarak son 5 yılda 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Çok yatırımcı bir grubuz. Dolayısıyla biz öncelikle soda külünde biz 600 binlik kapasite artış yatırımına başladık, bu talepteki artıştan ötürü. Bu yatırımımız başladı yaklaşık 100 milyon dolar civarında bir yatırım bu, ölçek ekonomisinden dolayı biraz daha yatırımı küçülüyor. Bu yatırım önümüzdeki yılın sonlarına doğru tamamlanmış olacak. Bizim şu an oradaki üretim kapasitemiz 2.7 milyon ton. Bunu 3.3 milyon tona taşımış olacağız. Bu bize 200-250 milyon dolarlık bir ilave ihracat imkanı sağlayacak. Övünerek söylüyorum yüzde 100 katma değerli bir ihracat bizim ihracatımız. Biz zaten toplam ürünümüzün yüzde 85’ini yurtdışına ihraç ediyoruz.

Park Cam Fabrikasını Simülasyon Zannediyorlar

Cam tarafında da oldukça başarılı olduklarına dikkat çeken Gürsel Usta, şunları söyledi: “Cam şişeleri hafifleterek önemli bir iş yaptık. Bugüne kadar 5 milyar şişeyi hafiflettik. 675 bin tona tekabül ediyor bu. Şişeleri hafifleterek 50 bin tasarruf ettik. Aynı enerji ile 50 bin ton daha çok üretim yaptık. Yani 15 milyon kg daha az karbondioksit salmış olduk. Dolayısıyla yaptığımız iş çok tercih edilebilir bir sistem.

Biz uluslararası fuarlara gittiğimiz zaman video gösterimimizi simülasyon zannediyorlar. Bozüyük’teki cam fabrikamızın görüntülerini izleyince simülasyon zannediyorlar. Gerçek olduğunu öğrenince aynısını bize de yapın diyorlar. Bu bizim için çok mutluluk verici.

Biz en eskisi değiliz. En büyüğü de değiliz. Ama en iyisiyiz. 

Geçtiğimiz yıllarda çalışanlarımız arasında bir slogan yarışması düzenledik. Mavi yakalı bir arkadaşımız, ‘Biz en eskisi değiliz. En büyüğü de değiliz. Ama en iyisiyiz’ demişti. Biz en iyisi olmanın avantajlarını çok net görüyoruz. Hem iç pazarda teveccühlerin bize yönelmesi hem dış pazarda büyük şirketlerin bizimle çalışması bizleri mutlu ediyor. İnşallah bu durumun ekonomik sonuçlarını da önümüzdeki dönemde alacağız. Böylece hedefimiz olan dünyanın en büyük cam ambalaj üreticisi konumuna geleceğiz.

Kazan’da Yeni Cam Fabrikası

Cam ambalaj tarafında bizim Bozüyük’te 2 fırınımız var. Günlük 500 ton kapasiteli. Şimdi 3’üncüyü yapıyoruz. Bunun da yatırımı başlamış durumda, önümüzdeki sene ortasından önce devreye girecek. 2 tane 650 tonluk fırın da Ankara Kazan’da bütün izinler onayları alındı, teşvik başvuruları yapıldı başlamak üzere. Burada da yaklaşık 260 milyon Euro’luk bir yatırım söz konusu.600 kişiye iş vereceğiz. Taşımacılık sektörü başta olmak üzere 400 kişiye de dolaylı iş imkanı sunacağız. Bu yatırımı daha çok ihracat hedefli yapıyoruz.

Park Cam Dünyadaki En İyi Tesis

Bozüyük’teki tesisimizin yatırım öncesinde 2 teknik arkadaşımızı transfer etmiştik. Sektördeki sıkıntıların neler olduğunu, bu sıkıntıları nasıl ortadan kaldırmamız gerektiğini bu arkadaşlarımızla paylaştığımızda onların çözüm önerileri doğrultusunda yatırımımızı gerçekleştirmiştik. Bu yatırım gerçekleştirildikten sonra açık ara dünyadaki en iyi tesis oldu.  Bütün global firmalar gelip bizi ziyaret ettiler. Hiçbir denetim mekanizması çalıştırmadan bizimle direkt çalışabileceklerini bize söylediler. Bu firmalarla çalışma imkanımız oldu. Onlara şişeler ürettik. İhraç ettik. Daha sonra bizden şişelerin hafifletilmesini istediler. Bizim teknolojik bilgi ve kabiliyetimiz yüksek olduğu için ciddi oranda yani yüzde 10 ve üzeri  seviyesinde şişeleri hafiflettik. Bu şişeler hafifletilmelerinden dolayı sağlamlığından hiçbir şey kaybetmediği gibi şimdiye kadar kullandıklarından daha da sağlam olduğu ortaya çıktı. Bir süre sonra bize döndüler ve dediler ki, ‘Siz bunu bizim yanımızda yapar mısınız? Biz size alım garantisi verelim. Bu yatırımları bizim yanımızda(ülkemizde) yapın’ dediler. Aramızda gizlilik anlaşması olduğu için isimlerini vermiyorum. Çok büyük oyuncular bunlar. Bu talepler sonrası yurt dışında yatırım yapmayı planladık. İngiltere, Belçika ve İtalya’da yatırım planlıyoruz.

Biz doğal soda külünde dünya lideriyiz. Cam ambalaj sektöründe de dünya lideri olmak istiyoruz. Avrupa’da yapacağımız yatırımlar, Türkiye’de yapacağımız yatırımlarla birlikte 2 milyon ton üretim kapasitesine 5 yıl içerisinde ulaşacağız. 5 yıl içerisinde Avrupa’nın en büyük cam ambalaj üreticilerinden biri olacağız. 10.yılın sonunda hedefimiz dünyanın en büyük cam ambalaj üreticisi olmak.

Cam ambalajda Türkiye son yıllarda iyi bir konumda. Yıllık 400 bin ton ihracat rakamına ulaşıldı. Burada Türkiye’nin başka gururu Şişecam’a teşekkür etmek gerekir. Türkiye’nin Avrupa’ya cam ambalaj ihracatı yüzde 18 arttı. Çin’in kaybı vardı. Çin’in boşalttığı pazarı biz dolduruyoruz. Bizim Türkiye’de yapacağımız 3 fırınla birlikte minimum 150 milyon Euro’luk ihracat hedeflemekteyiz.  Bunu gerçekleştireceğiz çünkü bizim anlaşmalarımız var.

Dünyanın En Çevreci Firmasıyız

Biz soda külünde dünyanın en çevreci firmasıyız. Solüsyon madenciliğine dayalı üretim yapan tek üreticiyiz. Basit mukayese yapacak olursak, bizim su tüketimimiz en iyi firmaların 1/5 ile 1/10’nu arasında bizim atığımız en iyi firmaların 1/5’i ile 1/10’nu arasında, enerji tüketimimiz minimum 3 kat daha az. Biz dünyada yeşil ürün sertifikasına sahip tek firmayız. Kaynakları minimum düzeyde kullanıp en optimum üretimi elde eden firmalara verilen bir sertifika ve tek bizde var. Karbon salınımımız Avrupa’daki en iyi firmanın yarısı kadar. AB’nin belirlediği standartların yarısı ölçüsündeyiz. Ticareti olsa bu işten para bile kazanabiliriz.