GALLER’DEKİ 390 MİLYON£ CİNER GLASS TESİSİNE PLANLAMA İZNİ VERİLDİ

Ebbw Vale cam şişe fabrikasının planlama izni verme kararı alması, CiNER Glass UK için önemli bir kilometre taşı.

16 Haziran 2022’de yapılan Blaenau Gwent İlçe Belediye Meclisi (BGCBC), Ebbw Vale’nin kuzeyindeki Rassau Sanayi Bölgesi’nde geri dönüştürülmüş cam kullanan 390 milyon sterlinlik yeni bir cam ambalaj üretim tesisi inşa etmesi için Birleşik Krallık CiNER Glass’a planlama izni verme kararını oybirliğiyle kabul etti. Proje, on yıllardır Güney Galler’deki en büyük yatırımlardan biri olmayı vaat ediyor ve yerel bölgeye binlerce doğrudan ve dolaylı istihdam sunuyor.

Belediye Meclisindeki yoğun bir tartışmanın ardından, yakın zamanda atanan Planlama Komitesi üyeleri, yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya (Bölüm 106) tabi olan planlama başvurusu için onay verilmesi yönünde karar aldı ve Ciner Glass’ın bu büyük gelişme için araziyi hazırlamaya başlamasının önünü açmış oldu.

Ciner Glass Yönetim Kurulu Üyesi Didem Ciner Hanım, “Ebbw Vale’deki yeni cam şişe üretim tesisimizi inşa etme ve işletmede heyecan verici planlarımızla ilerlemek için onay aldığımıza son derece memnunuz. Bu, Güney Galler’in kalbinde birinci sınıf bir tesis inşa etme yolundaki ilk adım ve Blaenau Gwent vizyonumuzu gerçeğe dönüştürmek konusunda çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Proje, Rassau Sanayi Bölgesi’ndeki 21.5 hektarlık boş bir arsa üzerinde yaklaşık 600 yüksek vasıflı istihdam yaratacak. Umut edilen o ki, bu projenin büyüklüğünün ve ölçeğinin, Galler’deki döngüsel ekonomiye yapılan yatırımın artmasına yardımcı olarak ekonomik yenilenme için bir katalizör görevi görmesi. Proje aynı zamanda tedarik zincirinde 1.200 dolaylı istihdamı destekleyerek tedarik zinciri fırsatları yaratacak. İnşaat aşaması sırasında 400 – 500 arasında istihdam yaratılacak ve inşaatın en yoğun anında birkaç yüz kişi sahada çalışacak.

Planlama belgelerinde “Dragon Cam Şişe Üretim Tesisi” olarak anılan tesis, cam ambalaj üretimi için dört bölümden oluşacak: eritme ve şekillendirme; hammaddelerin işlenmesi; kontrol ve paketleme ile depolama. CiNER Glass, Galler’de cam teknolojisinde dünya lideri bir mühendislik harikası bir merkezi inşa etme vizyonuyla İngiltere’deki yiyecek ve içecek üreticilerine cam şişe tedarik etmeyi amaçlıyor.

Site şu anda Galler Hükümeti ve BGCBC’ye ait ve planlama izninin verilmesinin ardından artık CiNER Glass tarafından satın alınabilecek. 2026 yılında cam üretimine başlaması planlanan tesisin, detaylı proje tasarımının tamamlanmasının ardından çok etaplı inşaatına başlanacak.

Önümüzdeki aylarda tesisin ilerlemesine yönelik önerilerin alınacağı yerel paydaşlarla yapılan görüşmeler artık ciddi bir şekilde ilerleyecek. CiNER Glass, ana tedarik zinciri fırsatlarını belirledi ve mümkün olan her yerde yerel şirketlerle sözleşmeler yapmayı planlıyor.

Şirket, yerel insanları işe alma ve Blaenau Gwent’te beceri ve uzmanlığı geliştirme planlarıyla, bölgede uzun vadeli bir işveren haline gelerek yerel halktan ayrılmaz bir rol oynamakta kararlı. Bölgede eğitim ve öğretim fırsatları sağlayabilmek için yerel yüksekokullar, üniversiteler ve eğitim sağlayıcılarla yakın çalışmaya şimdiden başladı.

CiNER Glass, merkezi İngiltere’de bulunan bir aile şirketi. On yıldan biraz fazla bir süre içinde şirket, cam üretiminde bir endüstri lideri haline geldi ve hem Güney Galler’de hem de Belçika’da planlanan genişlemeler sayesinde varlığını Avrupa’da artırmak için iddialı planlara sahip.