Ciner Grubu Türkiye İhracatının 20.Sırasında

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan “2020 yılı Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması” açıklandı. Listede Ciner Grubu şirketi Ciner İç ve Dış Ticaret AŞ. üst sıralarda yer aldı. Listede 20. sırada yer alan ve sektörünün 3. büyük ihracat performansını gösteren şirketin Türkiye’nin ihracatına katkısı 589,1 milyon doları buldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 28. Olağan Genel Kurulu’nu ve “2020 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirdi.

Kurulda, TİM “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2020 Prestij Kitabı”nın tanıtımını da gerçekleştirdi ve yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Türkiye’nin en büyük ihracatçılarının yer aldığı listede Ciner Grubu şirketi Ciner İç ve Dış Ticaret AŞ. de üst sıralarda yer aldı. Şirket 589,1 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en büyük 20. ihracatçısı oldu. Aynı zamanda şirket, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü sıralamasında en büyük 3. ihracatçı olarak yer aldı.

Ciner Grubu CEO’su Gürsel Usta, ödül töreni sonrası Bloomberg HT kanalının yayınına katıldı. Burada konuşan Gürsel Usta, “Türkiye ihracatının yüzde 30’luk kesimi otomotiv ve kimya sektöründe geldiğini belirtti. Kimya sektörü tek bir başlık altında değerlendirildi. O yüzden ödül alamadık. Ama biz kendi ödülümüzü biliyoruz. Bizim gibi 290 firma olduğu taktirde biz Türkiye ihracatının tamamını yapabiliyoruz. Bizimki gibi katma değerli olduğu taktirde çok daha fazla üstünlük sağlayan bir rakamı ifade etmektedir. Bu bizim için gurur verici.” şeklinde konuştu.

Hedef 1 Milyar Dolar İhracat

Önümüzdeki seneki ihracat hedefini de paylaşan Gürsel Usta, “Gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamı, Türkiye ihracatının binde 3’üne tekabül ediyor. Yüzde yüz katma değerli bir rakam bu. Çok daha fazla değerli bir rakamı ifade etmekte. Bu rakamı önümüzdeki dönemlerde artırmayı hedefliyoruz. Hedefimiz 1 milyar dolarlık ihracatı yakalamaktır. Biz şu ana kadar ürettiğimiz bütün ürünlerimizi satmış durumdayız. Ürün fiyatları tüm emtialarda olduğu gibi yukarı doğru çıkıyor. Şu sıralar ihracat için en önemli sorun konteyner problemi ve gemi taşıma ücretleridir. Biz bu sorunu önceden görerek tüm ürünlerimizin satışını, Türkiye limanlarında gemi üstü teslim olarak yapmıştık.” ifadelerini kullandı.

Yeni Yatırım Yolda

Yeni yatırımlar konusunda da açıklama yapan Gürsel Usta, “Cam ambalaj üretimi konusunda 3 fırın kuracağımızı açıklamıştık. Bunlardan birini Bozüyük’te diğer ikisini Ankara Kazan’da yapacağız. Bir fizibilite çalışmamız daha var. Bu çalışma bittikten sonra bir başka yatırım müjdemiz daha olacak.” dedi.