Ciner Grubu Ceo’su Gürsel Usta, Şişecam ile Yapılan Dev Anlaşmayı Anlattı

Ciner Grubu ile Şişecam, ABD’de doğal soda külü üretimi konusunda işbirliğini genişletiyor. Yeni yatırım planı kapsamında Şişecam, Ciner Grubu ile ABD’de şu an eşit oranda ortak olduğu doğal soda külü üretim tesisi Pacific Projesi’nden ek hisse alarak, yüzde 60 pay sahibi konumuna gelecek.

Bloomberg HT’de Açıl Sezen’in sorularını yanıtlayan Ciner Grubu Ceo’su Gürsel Usta kritik işbirliği ile alakalı bilgileri paylaştı. Gürsel Usta, “ABD’deki yatırımlarımızda Şişecam ile halihazırda ortaktık. Pacific Soda’da yüzde 50 ortağımız olan Şişecam’a Pacific Projesi’nde yüzde 10, Atlantic Projesi’nde yüzde 60 ve Ciner Resources’de yüzde 60 yönetim hissemizi devrettik. Şişecam 86 yıllık tarihi ile dünyanın en büyük cam ambalaj üreticilerinden biridir. Biz de kendi metotlarımızla üretim yapan dünyanın en büyük doğal soda külü üreticisiyiz. Aynı zamanda cam ambalajda dünyanın en büyük üreticisi olmak isteyen, halihazırda da Şişecam’dan sonra Türkiye’nin en büyük cam ambalaj üreticisiyiz. Aslında bu yapılan anlaşmayı bir satış olarak değil kendi alanlarında en büyük olan iki devin stratejik işbirliği anlaşması olarak tanımlamak daha doğru olur.” dedi.

“Tek Çatı Altında 5,4 Milyon Ton Üretim Yapılacak”


Anlaşmadan sonra sürecin geleceği hakkında da açıklama yapan Usta, “Bu proje kapsamında dünyada tek çatı altında 5,4 milyon ton üretim yapacak ve daha da genişleyebilme kapasitesine sahip bir tesis olacak. Dünyada en ucuz maliyetle üretim yapan birinci ya da birinciler içerisinde yer alacağız ve en çevreci tesis olacağız.” diye konuştu.