Ciner Glass Yöneticileri, Galler Başbakanı’na Yeni Yatırımı Anlattı

Ciner Glass Yönetim Kurulu Üyesi Didem Ciner ve beraberindeki yöneticiler, Galler Başbakanı Mark Drakeford ile görüştü. Gündemde Ebbw Vale’de kurulacak cam ambalaj fabrikası vardı.

Ciner Glass tarafından Ebbw Vale’de 350 milyon sterlinlik yatırımla kurulacak cam ambalaj fabrikası yaklaşık 600 yeni istihdam sağlayacak. Bölgenin kalkınması için büyük önem taşıyan bu büyük yatırımla ilgili Didem Ciner ve Ciner Glass yöneticileri Galler’deydi.

Ciner Glass UK yöneticileri, Galler Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mark Drakeford, Blaenau Gwent Belediye Başkanı ve yerel topluluk üyeleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Didem Ciner, Ebbw Vale’nin kuzeyindeki Rassau Sanayi Bölgesi’nde 21,5 hektarlık boş bir arsada hayata geçirilecek projenin ekonomik ve çevresel faydalarını ana hatlarıyla Başbakan Mark Drakeford’a anlattı.

Didem Ciner, “Ciner Glass, Galler’e nesiller boyunca fayda sağlayacak büyük bir yatırım yapıyor. Yerel topluma yatırım yapmanın, eğitim ve gelişim fırsatları sunmanın önemine inanan bir aile şirketiyiz.” dedi. Ciner, “Hem inovasyon alanındaki geçmiş performansımızla hem de sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızla gurur duyuyorum. Maliyetleri ve çevresel etkileri azaltan dünyanın en hafif bira şişelerini üretiyoruz.” şeklinde konuştu.

Depozito İade Sistemine Büyük Katkı Sunacak

Didem Ciner ve Başbakan Drakeford, Galler Hükümeti’nin koronavirüs pandemisinin ardından yeşil bir ekonomik toparlanma hedefinin bir parçası olarak projenin Galler’deki döngüsel ekonomiye nasıl katkı sağlayabileceğini de konuştu. Ciner, yetkililer tarafından bir Depozito İade Sistemi (DRS) için alınan her türlü kararı destekleyeceğini de açıkladı. Camın DRS kapsamında değerlendirilmesi durumunda Galler’in geri dönüşümde dünya lideri olarak itibarını pekiştirmesinde aktif bir rol oynamak istiyor.

Başbakan Yatırımdan Memnun

Başbakan Mark Drakeford, “Şirketin iddialı planları var ve Galler Hükümeti, Galler’deki bu bölgenin sağlayabileceği avantajları vurgulamak için onlarla yakın bir şekilde çalıştı.” dedi.

Didem Ciner ziyareti sırasında Blaenau Gwent İlçe Belediyesi İcra Kurulu üyeleriyle de bir araya gelerek şirketin sürdürülebilir üretime olan bağlılığını anlattı. Ciner Glass’ın, 2030 yılına kadar karbon nötr olma hedefini desteklemeye nasıl yardımcı olabileceğini dile getirdi.

Blaenau Gwent Yenilenme ve Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Dai Davies ise şunları söyledi: “Konuklarımızla karbondan arındırma vizyonumuzu ve Blaenau Gwent’teki refahı iyileştirmek için uzun vadeli planlarımızın nasıl tasarlandığını paylaştık. Bu kadar zaman uzaktan çalışmanın ardından yüz yüze tanışmak ve bu önemli konuları ele almak bir zevkti”

Didem Ciner ayrıca Colege Gwent İleri Eğitim Yüksekokulu temsilcileriyle görüşmeler yaptı ve gelecekteki istihdam olanaklarını değerlendirmek için öğrencilerle bir araya geldi.

Dünya Lideri Bir Merkez

Ciner Glass, Galler’de cam teknolojisinde dünya lideri mühendislik harikası bir merkez kurmayı amaçlıyor. Ciner’in 350 milyon sterlinlik yatırımı tesiste yaklaşık 600 yüksek vasıflı istihdam yaratacak.Proje aynı zamanda inşaat aşamasında 400 – 500 kişilik istihdam yaratacak ve kayda değer tedarik zinciri fırsatları oluşturacak.