2023’TE BOZÜYÜK, 2024’TE KAZAN YATIRIMI TAMAMLANACAK

Ciner Grubu CEO’su Gürsel Usta, cam ambalaj üretimi yatırımları hakkında konuştu. Usta, “Ankara Kazan’da 650 tonluk iki fırın yatırımı yapıyoruz. Bozüyük’te 3. fırın yatırımımızı yapıyoruz, 500 tonluk. Bu yatırımların toplamı 500 milyon doları aşacak. Önümüzdeki yıl Bozüyük, sonraki yıl da Kazan’daki yatırım tamamlanacak.” dedi.


Ciner Grubu CEO’su Gürsel Usta, Bloomberg HT Yayın Yönetmeni Açıl Sezen’in sunduğu Finans Merkezi programına konuk oldu. Grubun yatırımları hakkında değerlendirmelerde bulunan Usta, “3-4 ana noktada yatırımımız sürecek” dedi. Usta soda külü ek yatırımıyla, ek 175 kişiye iş olanağı yaratılacağını, cam yatırımıyla da 1.000- 1.200 kişiye istihdam sağlanacağını ifade etti.


Yatırımların devam edeceğini aktaran Usta şöyle konuştu: ”Soda külü tarafında önümüzdeki yıl 300 bin ton civarında üretimimizi artıracağız. Aynı anda da bir 6. hat yatırımına başladık. Bütün izin onay süreçlerini ve temel dizaynı bitirdik. İnşaatın başlama sürecine geldik. Bununla birlikte de 600 bin tonluk kapasite artışı yapacağız. Böylece Türkiye’den yaklaşık 5 milyon 800 bin ton civarında bir ürün üretimi yapıp bunun yüzde 90’ını ihracata yönelteceğiz.”

500 MİLYON DOLARI AŞAN YENİ YATIRIM

Altıncı hat yatırımının 200 milyon doların üzerinde olacağını kaydeden Usta sözlerine şöyle devam etti: ”Cam tarafında da Ankara Kazan’da 650 tonluk iki fırın yatırımı yapıyoruz. Bozüyük tarafında da 3. fırın yatırımımızı yapıyoruz, 500 tonluk. Bu yatırımların toplamı da 500 milyon doları aşacak. Önümüzdeki yıl Bozüyük, sonraki yıl da Kazan’daki yatırım tamamlanacak.”
Soda külü ek yatırımıyla, ek 175 kişiye iş olanağı yaratılacağını belirten Usta, cam yatırımında 1.000- 1.200 kişiye istihdam sağlanacağını ifade etti. Grubun geçtiğimiz yıl 725 milyon dolarlık ihracat yaptığını hatırlatan Ciner Grubu CEO’su Gürsel Usta ”Bu yıl ihracat potansiyelimiz 1 milyar doları bulacak. Bunu rahatlıkla gerçekleştireceğimiz görünüyor. Daha önemli olan biz ihracatımızı navlun hariç yapıyoruz. Bizim gibi 250 firma olduğu zaman Türkiye ihracatının toplamını yapabilir” dedi.